Cd telebimu – elektronicznej tablicy. Pracownik Urzędu Gminy Dywity z zarzutami

W dalszym ciągu Klub Radnych ” Czas na rozwój ” oczekuje szczegółowych wyjaśnień w sprawie telebimu i ich nie otrzymuje, kolejny raz władze Gminy przekładają udzielenie informacji. Tym czasem okazuje się, że jest drugie dno tej sytuacji. Obserwujmy jak to się rozwinie może ktoś wyciągnie wnioski i zrobi kolejny krok ? Czas pokaże.

http://stooq.com/n/?f=992264

Olsztyn – Urzędnik z Dywit podejrzany ws. korupcji
PAP – Kraj
18 Wrz 2015, 16:10

18.09.2015, Olsztyn (PAP) – Prokuratura Okręgowa w Olsztynie przedstawiła zarzut przekroczenia uprawnień urzędnikowi z Dywit. Jest to kolejny urzędnik powiązany z aferą korupcyjną, która początkami sięga Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie – poinformował PAP rzecznik prasowy prokuratury.

Rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Olsztynie Zbigniew Czerwiński poinformował PAP, że inspektorowi z gminy w Dywitach Mirosławowi G. przedstawiono zarzut przekroczenia uprawnień.

Nieprawidłowe zachowanie urzędnika polegało na tym, że w czasie zamówienia publicznego ze strony Urzędu Gminy w Dywitach na wykonanie tablicy reklamowo-informacyjnej informował przedstawiciela jednej z firm, Władysława B., o szczegółach tego zamówienia. G. miał m.in. podać, gdzie tablica ma zawisnąć i jakie ma mieć rozmiary. Do tego przestępstwa miało dojść w ubiegłym roku.

„Mirosław G. nie osiągnął za to korzyści majątkowej, tę korzyść osiągnęła firma, która otrzymała warte 110 tys. zł zlecenie” – wyjaśnił PAP prokurator Czerwiński. Dodał, że urzędnik z Dywit nie przyznał się do winy, ale złożył wyjaśnienia, które de facto są zgodne z ustaleniami prokuratury.

Wobec Mirosława G. prokuratura nie zastosowała żadnych środków zapobiegawczych.

Pośrednikiem między firmą, która wygrała zlecenie na zamontowanie tablicy świetlnej w Dywitach (tablica ta działa do dziś – PAP), a Urzędem Gminy w Dywitach był Władysław B. – były prezes publicznej rozgłośni radiowej, który wedle ustaleń prokuratury miał korumpować urzędników Urzędu Marszałkowskiego.

W zamian za łapówki zamówienia firmie związanej z B. miał zlecać m.in. departament polityki jakości Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie. Dyrektor tego urzędu Igor H. w ubiegłym roku został zatrzymany razem z Władysławem B. na gorącym uczynku w czasie przekazywania łapówki.

W ocenie prokuratury w zamian za łapówki departament Igora H. zlecał firmie B. obsługę medialną imprez związanych z promocją zdrowej żywności.

Decyzją marszałka województwa departament polityki jakości został rozwiązany, a Igora H. jest zawieszony w obowiązkach

Oprócz Igora H. śledczy zatrzymali w tej sprawie także dyrektorkę departamentu zarządzania programami rozwoju regionalnego Bożenę W.-Z. (odeszła z Urzędu Marszałkowskiego, pracuje w instytucji związanej z utrzymaniem dróg) oraz dwie szeregowe urzędniczki. Wszystkim paniom śledczy zarzucili przekazywanie Władysławowi B. informacji, które miały mu ułatwić wygrywanie w urzędzie przetargów.

Zarzuty w sprawie korumpowania urzędników prokuratura przedstawiła także wspólnikowi Władysława B.

Śledztwo dotyczące korupcji w Urzędzie Marszałkowskim w Olsztynie wciąż trwa, a prokuratorzy wciąż uznają sprawę za rozwojową. (PAP)

jwo/ par/